המסעים הבלתי נראים

01/11/2011

מאת סיון חדד

המסעים הבלתי נראים
 

עמנואל ניימן ויוחנן אפק חקרו את הבעיה וגילו שישנם למעשה גורמים הניתנים לזיהוי לכך שמוחך מתעלם מרעיונות מסוימים. בספר הזה הם מדגימים קטגוריות שונות של מסעים שקשה לראותם ומסבירים בבהירות את הגורמים הפסיכולוגיים, העמדתיים והגיאומטריים המאפילים על מוחו של השחמטאי.

Invisible Chess Moves על דוגמאותיו הרבות, הסבריו המאלפים ומבחניו מאירי העיניים ילמדו אותך לגלות את מוקדי העיוורון ולראות אותם מסעים אשר יישארו עלומים לאחרים. הספר צועד כבר כמה שבועות למן צאתו לאור ברשימת רבי המכר של ההוצאה וזוכה לתגובות נלהבות.

עמנואל ניימן הוא אמן פיד"ה ומאמן מבוקש בצרפת שכבר כתב ספרים מצליחים על אימון וטקטיקה שחמטית.

יוחנן אפק הוא אמן בינלאומי ישראלי החי בהולנד. הוא מארגן, עיתונאי ומאמן אבל ידוע אף יותר כמחבר אטיודים שחמטיים. זהו ספרו השלישי.

הביקורת גומרת את ההלל:

"ספר יוצא מן הכלל" (רב-אמן לובומיר קבאלק הופינגטון פוסט)

" המחברים ראויים לתשבחות הנעלות ביותר על הרעיון שמאחורי הספר. משהו מקורי למדי שנהניתי ממנו מאוד" (רב-אמן לוק וינאנטס, אלוף בלגיה בעבר)

"זה נהדר להכיר את טיפוסי 'הנקודות המתות' המתחוללות בשחמט פעם בפעם" (ארנה מול, צ'סוייבס) "תרגילים במהלך כל פרק ומבחן מקיף בסוף הספר מעניקים לקורא את ההזדמנות להתוודע לעומק חומר הלימוד" (אובה בקמן, האיגוד הגרמני לשחמט בכתב)

"מסתבר שישנן סיבות מוחיות מרתקות להחמצת מסעים זוכים, כגון דפוסים גיאומטריים מסוימים ודחיית מסעי נסיגה...ספר ייחודי (ב.ה. ווילדרס, נדרלנד דחבלאט)

" ספר מצוין המזמן הצצה נדירה לטריטוריה שחמטית לא נודעת" ( הירחון "אירופה רוחדה").

לקריאת פרק לדוגמה ראו כאן: http://www.newinchess.com/Invisible_Chess_Moves-p-960.html