ישראלים מצטיינים בדאלאס

29/11/2017

מאת יוחנן אפק

הסטודנטים הישראלים בצמרת תחרות הסתיו באוניברסיטת טקסס. גלפנד נעלם בסבב הפרס הגדול. ישראלים באליפויות העולם לנערים ונערות. קוגן ואולהלה התקבלו בתשואות באסטוניה. ישראלים באליפות אירופה לחברות וגם בליגות האירופיות.
51 שחמטאים, רובם סטודנטים במסגרת תוכנית השחמט הבינלאומית במדינת טקסס, נטלו חלק בתחרות הסתיו הבינלאומית של אוניברסיטת טקסס בדאלאס. 25 מן המשתתפים היו אמריקניים (גם אם לא ממש מקוריים)ושאר המשתתפים השתייכו ל-16 פדרציות אחרות, מהם 4 ישראלים כתפוצה השנייה בגודלה. 41 מן המשתתפים היו בעלי תארים מהם 15 רבי אמנים ו-18 אמנים בינלאומיים.

התחרות נסתיימה בניצחונו המפתיע והמרשים של האמן הבינלאומי האמריקני בן ה-15 אדוואיט פאטל ( מס' 25 בדירוג המוקדם!) אשר צבר 7 נקודות ב-9 קרבותיו לאחר הפסד בסיבוב השני ל...גיל פופילסקי! בהמשך התמודד עם עוד 5 רבי אמנים ושני אמנים בינלאומיים וצבר מולם 6 נקודות, תוך שהוא קובע איכות ביצועית של 2669 שמשמעותה היא גם ציון שני לתואר רב-אמן. המנצח הוא תלמידו של המאמן הישראלי המצליח בארה"ב ר"א בוריס אברוך. את הסגנות חילקו "זקן" השחקנים, המאמן הפולני ר"א ברתולומיי מאצ'ייה (40) והמדורג שני, האמריקני ר"א ג'פרי צ'ונג בן ה-17 עם 6.5 נקודות כל אחד.

הדרבי הישראלי בין איילון נקר לגיל פופילסקי- תיקו

את המקום הרביעי חילקו ארבעה שחקנים: הישראלים ר"א גיל פופילסקי ואב"ל אילון נקר ורבי האמנים האמריקנים אקשט צ'נדרה וסמואל סביאן המדורג מס' 3 וזכור מהשתתפותו בתחרות אשדוד כצעיר רבי האמנים בעולם. עם 6 נקודות כל אחד. עם קבוצת צוברי 5.5 נקודות נמנו גם שניים מן הפייבוריטים: המדורג מס'1 ר"א אנטון קובאליוב (קנדה) הזכור משערוריית מכנסי הברמודה במשחקי הגביע העולמי בבאקו ומס'4 ר"א טיימור גראייב (ארה"ב) המוכר מהקמפיין שלו לשבירת השיא העולמי המשחק סימולטני סמוי.

אילון היה הישראלי המצטיין באירוע עם איכות ביצועית 2576 וציון שני לתואר רב-אמן! הוא גבר על האמנים הבינלאומיים מיכאל בראון, רגהוראם פרסאנה וג'ושוע שנג ונפרד בתיקו מרבי האמנים אנטון קובאליוב, גיל פופילסקי, לי ראופג ואשקט צ'נדרה ומה שבלם את מיאוצו המדהים אל הפסגה היה הפסדו הבודד בסיבוב הלפני אחרון לפולני מאצ'ייה.

גיל צלח את התחרות ללא הפסד. הוא גבר, כאמור, על מנצח התחרות בסיבוב השני ועל סביאן בסיבוב השביעי אבל סיים 6 קרבות בתיקו. עוד שני ישראלים היו בין המשתתפים וצברו 5 נקודות כל אחד: אב"ל עומר רשף שהשתתף כאורח עם איכות ביצוע נאה של 2501 ור"א דני רזניקוב שהתאושש יפה מפתיחה איטית משהו.

דני רזניקוב- מחייך מי שמחייך אחרון

אתר רשמי:

http://www.utdallas.edu/chess/chess-team/fall-fide-open-2017.html


גלפנד לא התעלה

התחרות הרביעית והאחרונה בסבב הפרס הגדול של פיד"ה הסתיימה בסוף השבוע החולף בפלמה דה מיורקה (ספרד) בניצחונם המשותף של הרוסי דמיטרי יקובנקו והארמני לבון ארוניאן עם 5.5 נקודות בתשעה קרבות כל-אחד. הם הקדימו בחצי נקודה את טיימור רדג'אבוב (אזרבייג'ן), ריצ'רד ראפורט (הונגריה), יבגני טומאשבסקי (רוסיה), היקארו נקאמורה (ארה"ב), פטר סווידלר (רוסיה), דינג לירן (סין) ופטלאייה האריקרישנה (הודו) 5 כל-אחד.

רדג'אבוב ומקסים ואשייה-לגראב (שסיים עם 4.5 נקודות) נפרדו בתיקו מיריביהם בסיבוב האחרון. לו ניצחו היו הם מעפילים לתחרות המועמדים.

18 משחקני הצמרת העולמית נטלו חלק בתחרות הרביעית והתמודדו על קרן פרסים בסך 130 אלף יורו ובכלל זה הישראלי מספר 1, בוריס גלפנד, אשר התקשה הפעם להציג יכולת גבוהה וחילק את המקום האחרון עם 3 נקודות בלבד וניצחון בודד, טוב לכשעצמו, על הרוסי ריאזנצב.

בוריס גלפנד

24 שחקנים השתתפו בסבב הפרס הגדול, כל אחד בשלושה מארבעת אירועיו. כמנצח הסבב הוכרז האזרי שחריאר ממדיארוב עם 340 נקודות ( המוענקות על-פי סיכום ההישגים הבודדים) לפני הרוסי אלכסנדר גרישצ'וק 336. גלפנד, שהשתתף בשלוש התחרויות האחרונות של הסבב במוסקבה, ז'נבה ופאלמה, התקשה להתעלות לרמת העל של האירוע ובסיכום נדחק למקום ה-21 עם 32.5 נקודות בלבד.

 תוצאות התחרות עיצבו סופית את רשימת הזכאים להשתתף בתחרות המועמדים לאליפות העולם 2018 אשר תתקיים בברלין במרץ הקרוב: הטוען לכתר בדו-קרב האחרון סרגיי קריאקין (רוסיה); מנצח הגביע העולמי, לבון ארוניאן (ארמניה) וסגנו דינג לירן(סין); מנצח סבב הפרס הגדול שחריאר ממדיארוב (אייזרביג'ן) וסגנו אלכסנדר גרישצ'וק (רוסיה); מצמרת מד הכושר העולמי: פביאנו קרואנה ווסלי סו (ארה"ב) ועל פי בחירת המארגן: ולדימיר קראמניק (רוסיה).

מגנוס כבר לא לבד

מי היה מאמין רק לפני עשור שלנורבגיה יהיה אלוף עולם? מסוף השבוע שחלף יש לה שניים!

148 שחמטאים מ-62 מדינות ובהם 26 רבי אמנים ו-44 אמנים בינלאומיים השתתפו בטרוויסיו (איטליה) באליפות העולם לנוער. את הכתר העולמי נטל החמישי בדירוג המוקדם, רב האמן הנורווגי אריאן טארי שהוליך בראש למן הסיבוב השישי , ניהל מירוץ צמוד עם הרוסי קיריל אלכסינקו וצלח לבסוף את התחרות עם 8.5 נקודות ב-11 קרבות ללא הפסד.הוא הקדים באיכות נקודותיו את רבי האמנים מנואל פטרוסיאן (ארמניה) ואת ארבינד צ'יטמבאראם (הודו) אשר רשמו הישג זהה. אלכסיינקו נשבר בסיום כשנוצח בידי שני הסגנים ונדחק למקום התשיעי עם 7.5 נקודות. שני הודים נוספים נמנו עם קבוצת צוברי 8 נקודות שחילקה את המקום הרביעי: ילד הפלא אב"ל ר. פרגנאנרנדהה בן ה-12 (ללא הפסד!) ור"א מוראלי קארטיקיאן, הרוסי אב"ל סרגיי לובאנוב והמדורג מספר אחת, ההולנדי יורדן ון פורייסט. 3 ישראלים נמנו עם המשתתפים: שניים צברו 7 נקודות עם איכות ביצוע חיובית- אורי קובו דורג במקום ה-18 ויבגני זנן במקום ה-22. ר"א אביטל בורוחובסקי, עשירי בדירוג המוקדם, צבר 6.5 נקודות ודורג במקום ה-37.

ר"א אורי קובו

אב"ל יבגני זנן

ר"א אביטל בורוחובסקי

באליפות העולם לנערות השתתפו 89 שחקניות מ-48 מדינות ובכללן 4 רבות אמן, ארבע בעלות התואר אמן בינלאומי ו-24 אמניות בינלאומיות. כאן היתה המנצחת המדורגת מספר אחת ובאורח משכנע. אב"ל ז'נסאייה עבדומאליק מקזחסטן צברה 9.5 נקודות ב-11 סיבובים, לפני רבת אמן אנסטסייה פארמזינה(רוסיה) 8.5, אמנית פיד"ה יו ג'ניפר (ארה"ב), גם היא תלמידתו של רב האמן הישראלי בוריס אברוך. רבת אמן סטוורולה צולאקידו (יוון) ורבת אמן גולרוחבגים טוחיריונובה (אוזבקיסטן) 8 כל-אחת. אלופת ישראל, מיכל להב, היתה רחוקה מכושרה והסתפקה במקום ה-66 עם 5 נקודות בלבד. 

מיכל להב

תוצאות מלאות:

 http://www.chess-results.com/tnr305835.aspx?lan=1

 ביקור מוצלח לקוגן באסטוניה

36 שחמטאים מעשר מדינות, מהם 8 רבי אמנים ורבת אמן אחת, נטלו חלק באסטוניה במהדורה ה-18 של מרתון שח-מהיר מסורתי בן 3 ימים עם "פור". השחקנים החזקים בכל מפגש עם המשתפים נמנה גם רב האמן הישראלי ארתור קוגן. ארתור מספר שהרעיון המקורי נולד בשעתו במוחו של אלוף ריצה אסטוני שהוא גם חובב שחמט נלהב בשם אורמס ראנדמה, ובעזרתו שיכנע את העיר פוהיארווה ואת אתר הספורט המקומי לארח את האירוע הייחודי הזה. המלון בו שהו השחקנים שייך, אגב, לראש הממשלה האסטוני לשעבר (ואיש עסקים מצליח מאוד בהווה שביקר באירוע ובירך את משתתפיו) ובהסטוריה הארוכה של התחרות נצפו כאן בין השאר קרפוב, היבנר, קורצ'נוי, שירוב ועוד. האטרקציה המרכזית היא דווקא קרבותיהם של השחקנים המוזמנים מול שורה ארוכה של אחמ"ים מקומיים מן הפוליטיקה, התקשורת, הספרות והעסקים הנגועים כולם באהבת השחמט ושואפים לנצל את ה"פור" כדי להפיל חללים דווקא בקרב רבי האמנים.

התחרות נסתיימה בניצחונו המשכנע של המדורג מספר אחת, השוודי ר"א נילס גרנדליוס אשר צבר 32.5 (!) נקודות ב-35 הסיבובים המתישים,לפני בכיר השחמטאים המקומיים ר"א קאידו קולאוטס 28.5 ומי שהיה בעבר האסטוני מס'1 (וכיום אמריקני) ר"א יאן אלווסט 27.5. ארתור סיים במקום השביעי המכובד עם 25 נקודות.

את המקומות 12- 13 חילקו אלוף העולם של פיד"ה לשעבר, אלכסנדר חליפמן ושרת האוצר של לטביה, רבת אמן דנה רייזניצה –אוזולה (מי שהיא אגב אם לארבעה והדהימה כזכור באולימפיאדת באקו בנצחה את הסינית הו-ייפאן וכאן גברה בין השאר גם על ארתור) עם 22.5 נקודות כ"א.

ערב התחרות הוזמן ארתור, חלוץ אסכולת אולה לה בשחמט, להרצות על עקרונות שיטת האימון שלו וזכה לשבחים רבים מן הנוכחים עמם נמנו גם שחקנים מצמרת השחמט האסטוני, ספורטאים, עיתונאים ומאמנים וכבר הוזמן ליטול חלק במהדורת השנה הבאה.  

ארתור במפגש עם גיבור נעוריו, ענק השחמט והגיבור הלאומי האסטוני פאול קרס

לפני עידן האירו הופיע דיוקנו של קרס על שטר של 5 קרונות.

ישראלים בפריז 

 גם השנה מייצג אלוף ירושלים, שוהם כהן-רביבו, את מועדון טרמבליי אן פרנס בבית העליון של הליגה העילית הצרפתית לנוער. בסוף השבוע שעבר השתתף בפריז ב-3 סיבובי הליגה הראשונים וניצח בכל שלושת משחקיו. בתום הסיבוב השלישי מובילה קאן עם 9 נקודות, לפני טרמבליי וקורבה 8 כל אחת.

טיפול אח"מים ברחובות פריז לכוכב הקבוצה שוהם כהן רביבו

בסוף השבוע האחרון נערכה בעיר אנסייר על הסיין הקרובה לבירה, אליפות אירופה הראשונה של חברות ומפעלים 33 קבוצות משש מדינות שחלקן חוזקו ברבי אמנים ידועים, התמודדו ב-9 סיבובים מהירים במשך יומיים על קרן פרסים בת 6000 יורו. המנצחת היתה נבחרת חברת הרכבות הרוסית (עם ר"א סרגיי רובלבסקי בלוח הראשון) עם 8 ניצחונות ותיקו אחד ו-26 נקודות קבוצתיות לפני סברבנק הרוסי (עם ר"א דניס חיסמטולין בלוח הראשון) 25. קבוצת אשספדיה הבלגית חילקה את המקום השלישי עם ל'אברי הצרפתית ( עם ר"א סרגיי פדורצ'וק) 21 נקודות כל אחת, אךדורגה רביעית עקב נחיתות באיכות נקודותיה. חברי הקבוצה היו ר"א מיכאל גורביץ', זוגתו חברת נבחרת הנשים של ישראל, אמן בינלאומי מאשה קלינובה, א"פ דניאל ונרזיילה שהוא מו"ל של ספרי שחמט ווילי איקליקי המתגורר בירושלים.

מימין לשמאל: מאשה קלינובה, וילי איקליקי, דניאל ונרזיילה. נשיא האיגוד האירופי זוראב אזמאיפרשווילי ומיכאל גורביץ'

הולנד: כתבכם תרם נקודת לוח (מול א"פ ג'פרי ון-פליט) לניצחון קבוצתו וחנינגן מן הליגה ההולנדית השנייה 6: 4 בסיבוב הרביעי על העולה החדשה מן העיר אלסמייר. וחנינגן, המתלבטת בקשיי הרכב עקב עזיבתם ערב פתיחת העונה של 3 שחקני מפתח, ביצעה, שלא כמנהגה, חילופי לוחות טקטיים מוצלחים (בדיעבד) בצמרת המפגש. כתבכם הוצב על הלוח הראשון בעוד שכוכב הקבוצה, ר"א יאן טימן, הועבר ללוח השלישי וניצח אף הוא את הגרמני א"פ יוהנס רודולף. בתום הסיבוב הרביעי לוחנינגן שני ניצחונות ושני הפסדים וכך גם לכתבכם.

צילומים: ולרי בלובייב( "צ'סבייס"), רוגרו פרצ'יוולדי, אתרים רשמיים, פייסבוק.

לתגובות ומידע:

afekchess@gmail.com