יעקב בליימן

22/08/2011

מאת סיון חדד

יעקב בליימן
הגאון מוילנה

מאת אביטל פלפל  יעקב "יאשק" בליימן (1947-2004), אשר כונה "הגאון מוילנה", "בובי פישר הישראלי", ועוד, היה הכישרון השחמטאי הטבעי הישראלי הגדול ביותר.

לאחר שעלה לארץ עם הוריו ב 1959, שמאחוריו השגים נאים בתחרויות שחמט בברה"מ ופולין, כבר נחשב להבטחה גדולה. הוא לא אכזב: ב 1963 ו 1964 זכה פעמיים רצוף באליפות הארץ לנוער, וקיבל -- פרט להערכה אצל שחמטאים -- את הכבוד היוצא דופן שתמונתו כזוכה בתחרות ב 1963 תופיע באציקלופדית "תרבות" הידועה מאד לדור מסוים בארץ בערך "שחמט", ביחד עם תמונתו של... עמנואל לסקר.

השגיו השחמטאים הרבים כללו, בין השאר, תואר "אמן" ישראלי בגיל 17, מקום חמישי באליפות העולם לנוער (1965), חבר המשלחת שזכתה במדליית כסף באולימפיאדת הסטודנטים (1965) -- כולל נצחון סנסציוני על ברה"מ!. כמו"כ היה שנים הלוח הראשון של נבחרת הטכניון, חבר המשלחת האולימפית לאולימפיאדת זיגן (1970), בעל תואר "אמן בינלאומי"  של פיד"א (1971), ו"קפטן" של שלוש נבחרות אולימפיות ישראליות. בנוסף ייצג את ישראל בארועים בינ"ל נוספים רבים. 

החל מ 1971 פרש בליימן משחמט "רציני" כשחקן, עקב עבודתו כמהנדס בצה"ל ולאחר מכן ברפא"ל. בליימן עבד על פיתוח מערכות בטחוניות רבות, כגון טיל ה"פופאי" המפורסם. מעל הכל, הוא היה ראש פרויקט ה SPICE - ה"פצצה החכמה" של חה"א -- ועל ניהולו של הפרויקט זכה הן בפרס המנהל המצטיין של רפא"ל וגם ב"פרס בטחון ישראל". חברים טוענים שבליימן הגה את הרעיון לבדו במשך שנתיים של מחקר (1992-1994), וניצח את הסקפטיציזם של כמעט כל הממונים עליו בשכנועם לאשר פרויקט הדגמה (1994-1998) של המערכת, אשר בסופו -- לאחר השקעה של 4 שנים מחייו וחייהם של המהנדסים הכפופים לו --אב הטיפוס של ה SPICE השיג תוצאות כ"כ מרשימות ב"בוחן", שדן חלוץ, אז רמ"ט חה"א, כתב לו שהוא "פרץ את דרך המלך במרוץ לחימוש של חה"א". אז מונה בליימן למנהל הפרויקט המבצעי, אשר העסיק בסופו של דבר מאות אנשים. כיום כבר מצוידות טייסות בצה"ל ב SPICE. 

עקב זוטות לא שחמטאיות אילו, זכה בליימן הן בפרס המנהל המצטיין של רפא"ל והן בפרס בטחון ישראל.  אך בהיותו בשיא הצלחתו, חלה בליימן בניוון שרירים, ונפטר ב 2004, בהיותו בן 57 בלבד. 

עבור בליימן, החל מ 1970 לפחות, השחמט היה לא יותר מאשר תחביב, אם כי תחביב אהוב ביותר. אפשר להבין את רמת כשרונו השחמטאי אם נוסיף שכחובב, אשר עיסוקו המקצועי כמהנדס ברפא"ל דורש את רוב זמנו, עדיין ניצח -- למשל -- את בוריס גולקו באולימפיאדת 1978 (בואנוס איירס), וסיים בתיקו עם השחקן האנגלי הידוע ג'ון נאן (1980). 

בימים אילו מתכנן איגוד השחמט ערב לזכרו. פרטים יינתנו באתר באיגוד ובמקומות אחרים בהמשך. 

מקורות:
"יעקב ,יאשק, בליימן -- שחמטאי ומדען" -- חוברת זיכרון (2004) 
"ערכת חימוש המשנה את האיסטרטגיה של חיל האויר" -- בטאון 'מהנדסים, אדריכלים, וטכנולוגים' דצמבר 2003
השחמאטי שהמציא פצצות חכמות
אתר חיל האויר