שחמטאים ישראלים בסעודיה?

03/12/2017

מאת יעקב פלג

אפשרות הקורמת עור וגידים: משלחת ישראלית עשויה להשתתף באליפויות העולם בשחמט מהיר שתיערכנה בדצמבר בערב הסעודית. סערה תקשורתית ודיפלומטית.


בתמונה מימין נשיא פיד"ה, קירסן אילמוזינוב בכלים הלבנים, במשחק ידידותי מול יו"ר האיגוד אל"מ צביקה ברקאי. מאחור יושבים: חגי פרנק, סגן יו"ר האיגוד וידעאל סטפק, יו"ר הועדה לקשרי חוץ. עומד מאחור – ישראל גלפר, סגן נשיא פיד"ה.ראיינו בעניין את יושב-ראש האיגוד, מר צביקה ברקאי. במהלך הריאיון משולבות תמונות וציטוטים מפרסומים שונים בעולם.

צביקה, אתה כבר חצי שנה יושב ראש האיגוד . כיצד אתה מסכם את התקופה?

תקופה מרתקת. מלאה באתגר של הקפצת האיגוד קדימה. אנו פועלים במישורים רבים, שיכולים להיטיב עם ציבור גדול של אנשים העוסקים בשחמט, הן כתחביב הן כפרנסה.

הגדרתי כמה אתגרים שמתקדמים יפה. אחד מהם הוא להגביר את המודעות.

נושא אחר הוא ההיבט הכספי. כספים נכנסים כעת למערכות, למועדונים, לפרוייקטים שונים. כיתות שחמט רבות נפתחות בערים. מועדונים חדשים מוקמים: בקריית שמונה, נהריה, קרית ים ועוד.

כמו כן, משרד התרבות אישר חצי מיליון ₪ להבאת אלופי עולם לעריכת משחקים סימולטנים כחלק מחגיגות 70 שנה למדינת ישראל. מקווים להופעתם של קספרוב ואנאנד.

זו הזדמנות לאירוע בינלאומי. מאחר שלא הייתה תחרות מתאימה בזמנים אלו, יזמנו אירוע בינלאומי שיכלול משחקים סימולטנים אלו. מתוכנן אירוע בירושלים לבני נוער, ומשחק סימולטני נוסף לאנשי עסקים.
בתמונה יו"ר האיגוד, ד"ר צביקה ברקאי, על 'שחמט חוצות', קונגרס פיד"ה, אנטליה.בדצמבר תיערך תחרות שחמט מהיר בהיקף עצום בכפר ורדים. הכוללת פרסים נדיבים. כל בכירי צמרת השחמט בארץ נרשמו.

מי שיהיה בסעודיה יחמיץ זאת ?

לא. יש כשנים עשר יום פער בין התחרויות.

ברשותך נתמקד בנושא התקשורתי המכה גלים, הלא היא אליפות העולם בשחמט מהיר בסעודיה.

היום היה הזמן האחרון להירשם לתחרות?

כן . קבעו מגבלה של 2600 מד כושר בשח מהיר. בקשנו ויזות עבור שבעה שחקנים העונים לקריטריון. זה יכול להיות מהלך בלתי רגיל, שכבר נותן פרסום עצום, בעולם, וחשוב יותר: בארץ. דובר האיגוד, ליאור אייזנברג, משקיע בכך ימים ולילות ועושה עבודה מצויינת. זה יכול להביא תועלת רבה. מעבר לכך, אם נצליח באמת לשלוח שחמטאים לסעודיה, יהיה בכך הרבה מעבר לשחמט. מדובר במהלך שעשוי להוות גשר לשלום עם סעודיה.

מיהם שבעת השחקנים?

תמיר נבאתי, יבגני פוסטני, אלכס חוזמן, איליה סמירין, מיכאל רויז ,יוליה שוויגר, ומאשה קלינובה. עבור נשים הרף הנדרש הוא מד כושר של 2300.

היה גם קטע כמעט הומוריסטי בהקשר זה. בקשו מידות גוף של שחמטאיות כדי לתפור עבאיות עבורן. מוטלות מגבלות לא פשוטות על לבוש נשים, הן במלון והן באולם המשחקים, ובוודאי בכל הכרוך בהסתובבות חוץ.

זה מקובל על נציגותינו?

לשמחתי הן לוקחות זאת בחיוך. ההישג המדיני והשחמטי כה חשוב, כך שכל השאר שולי.

האם אישורי כניסה לא היו מובנים מאליהם לפי חוקי פיד"ה המחייבים לאפשר כניסה לכולם?

התשובה התמימה היא כן. אך למרות כל הרצון הטוב ספורט איננו מנותק מפוליטיקה וכלכלה, והדברים ידועים. שום דבר אינו מובטח.

בולט היעדרו של בוריס גלפנד מן הרשימה.

הוא פשוט נרשם לתחרות במוסקבה שתסתיים קרוב מדי לתחרות זו. מדובר בתחרות יחידים. לגמרי אפשרי ומובן שאדם לא יכול להשתתף מסיבות פרטיות.

כל הרעש סביב אפשרות הופעת ישראלים בסעודיה, איננו יוצר כוחות-נגד?

אנו מפעילים לחצים בינלאומיים על מנת לאשר השתתפות. הסעודים קצת בין הפטיש לסדן. קיימת התחייבות של פיד"ה שאם סעודיה לא תאשר השתתפות ישראלים, האישור שכבר קיבלו הסעודים, לקיים תחרויות אלו בשלוש השנים הקרובות, יהיה נתון בסכנה.

היום (מוצאי שבת. י.פ.) לפני שעתיים הסתיימה פגישה של פיד"ה עם הסעודים. הם אישרו שהפניות לבקשת ויזה הגיעו, ונמצאות בבחינה של נסיך סעודי, הממונה על נושא הספורט. עליו להכריע בסוגיה. נקווה לטוב.


 


תמונה שפורסמה באתר חיזבאללה באנגלית.

https://english.almanar.com.lb/389090
מדווחים שם כך: "לאחר שרשת החדשות הסעודית ראיינה את הרמטכ"ל הישראלי גדי אייזנקוט לפני כמה ימים, הרשויות הסעודיות החליטו להמשיך בנורמליזציה של היחסים עם הישות הציונית". 

האתר מניח השתתפות ישראלים בתחרות כעובדה מוגמרת, ואף מזכיר את המחויבות הסעודית לאשר את השתתפות הכול – מחשש להיענש בידי פיד"ה.
בתמונה מחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי בן ה-32 (ויקיפדיה).מהו האינטרס הסעודי?

פעם באמת שחמט היה נחשב שם שלילי. ישנם כאן מהלכים מועילים ביותר. האירוע נותן להם חשיפה חיובית עצומה למערב. גם אנו כבר הרווחנו רבות לאור הפרסום עד כאן. אם גם יהיה אישור השתתפות- על אחת כמה וכמה. אנו פועלים לשם כך במרץ.

האם ישנן בעולם גם כתבות שליליות בנושא?

מעט יחסית. עשרות כתבות מתפרסמות רובן אינפורמטיביות. הייתה כתבה באל ג'זירה שקצת תקפה את סעודיה.

"תחת הסיסמה "כולנו עם אחד: סעודיה תאפשר לישראלים להיכנס לשטחה בפומבי בפעם הראשונה"

(תרגום חופשי של כותרת בפרסום בתימן).

דברת אישית עם הסעודים?

לא אבל שוחחתי עם אנשים בעלי השפעה שגם מדווחים לי, ופועלים לטובתנו ממגוון אינטרסים.

יש לנו כוח לא מבוטל. ישראל גלפר הוא סגן נשיא פיד"ה. בעוד תשעה חודשים תהיינה בחירות בפיד"ה.
בתמונה ביקור יו"ר האיגוד בקונגרס פיד"ה. בשמאל נשיא פיד"ה, קירסן אילמוזינוביש לנו קול אחד בלבד בבחירות אלו.

כן אבל יש לנו השפעה רבה וחברים. נדמה לי שההשפעה שלנו בפיד"ה משמעותית. יש לנו שחמטאים טובים שמשחקים בכל העולם. ישנם גם היבטים אישיים. ביססתי למשל קשרים ביוון ובתורכיה, ובעיקר: קשרים עם ראשי האיגוד העולמי והאיגוד האירופי, ראשי איגודים של מדינות רבות בעולם ונציגיהם הבכירים.

הרבה השתנה מאז קיום האולימפיאדה בלוב בה החרימו אותנו.

כן. אנחנו רוצים לצעוד קדימה. כאן יש היבט לאומי, הרבה מעבר לשחמט.
בתמונה יו"ר האיגוד ד"ר צביקה ברקאי עם נשיא איגוד השחמט האירופי רב אמן זוראב אזרמפשווילי (צילם חגי פרנק) .האם מדובר במזל, שהתפתחות זו אירעה דווקא בשחמט?

החוכמה היא לנצל הזדמנויות מקריות. גם מבחינה מדינית וגם לטובת השחמט.

כיצד שחמטאים הסכימו לשבת על מזוודות במצב 'הכן' בחוסר וודאות?

לשמחתי השחמטאים מרגשים שהם מייצגים את האיגוד ואת המדינה. גם מי שלא התלהב תחילה , הבין את חשיבות העניין, והסכים. חגי פרנק השקיע בשכנוע השחקנים מאמצים ניכרים.

יעזרו להם במימון?

כן. מי שייסע ייסע במימון שלנו.

האם לא מדובר בעול בלתי צפוי על תקציב האיגוד?

מדובר בסכומים נמוכים יחסית לחשיבות ההשתתפות. לאור החשיפה, כבר קיימים גם תורמים נדיבים שמוכנים לממן חלקים ניכרים מן הפעילויות הדורשות זאת, אבל הבה לא נחלק את עור הדוב בטרם ניצוד.

האם משרד החוץ שותף לתהליך?

הכול עוקבים ומודעים למתרחש. חלק מסייעים מאחורי הקלעים בצורה עקיפה.

מכל מקום הנסיך הסעודי, לא יקבל החלטה בגלל לחץ שיתווסף כעת, מעבר למה שכבר קיים.

האם יש 'דד ליין' לקבלת החלטה של הסעודים?

אני מניח שנקבל תשובה עד ה-16 לדצמבר לכל המאוחר, עשרה ימים לפני התחרות. נוכל גם לעקוב אחרי המתרחש, לפי התקדמות תהליך קבלת ויזות עבור מקומות אחרים בעולם.

 אתה נשמע מאוד אופטימי.

אנחנו כבר מרוויחים המון, ומקווים להרוויח יותר. מקווה שנתנהל חכם. הרעש הפרסומי עושה רק טוב ואנחנו מעודדים אותו בשמחה.

בהצלחה. נמשיך לעקוב אחרי ההתפתחויות.