ישראל אשל - יקיר השחמט בישראל

17/05/2011

מאת סיון חדד

ישראל אשל - יקיר השחמט בישראל
ישראל אשל - יקיר השחמט בישראל
1992 - 1923
 

 


מאת חגי פרנק 

ישראל אשל נולד בברלין ועלה לישראל עם משפחתו בשנת 1933. אשל היה מראשי השחמט בארץ ומי שהעלה את נושא השחמט על המפה הבינלאומית.

למרות שלא היה שחמטאי מדורג, הוא הטביע את חותמו ואת פועלו על השחמט בישראל במשך למעלה משני עשורים.

ישראל אשל החל את דרכו עוד בשנת 1959, כשמונה על ידי ראש הממשלה דוד בן גוריון כחבר בוועדה מיוחדת לבדיקת מצב הספורט בישראל.
בעקבות המלצות הוועדה הוקמה רשות הספורט והודות לאשל הוכר השחמט כענף ספורט וכחל ליהנות מתמיכות כספיות ממלכתיות.


במשך 12 שנה היה יו"ר האיגוד הישראלי לשחמט וב- 1964 היה מנהל אולימפיאדת השחמט הראשונה בישראל. האולימפיאדה, שנערכה בת"א, שברה את כל השיאים. מספר המדינות המשתתפות גדל בבת אחת ב- 25% ובפעם הראשונה באו 50 נבחרות מכל חמש היבשות. הגוש המזרחי התייצב במלואו לרבות נבחרת ברית המועצות. אולימפיאדת ת"א נכנסה להיסטוריה השחמטית כאחת המוצלחות ביותר.

אשל המשיך ליזום ולארגן פעילויות בינלאומיות נוספות ביניהן אליפות העולם לנוער בירושלים - 1967 ואולימפיאדת הסטודנטים בחיפה - 1970, ובשנת 1976 נערכה בחיפה אולימפיאדת שחמט בינלאומית נוספת. 

פעילותו הברוכה של של אשל לא נשכחה. עולם השחמט הביע את הוקרתו ישראל אשל בבוחרו בו ב- 1978 כחבר הועד המרכזי של פיד"ה וב- 1982 כחבר כבוד באיגוד הבינלאומי לכל ימי חייו. בארץ, בעת תחרות בינלאומית שנערכה בחולון, בטקס חגיגי ומרגש, הוענק לו התואר האחד והיחיד: "יקיר השחמט בישראל" מטעם משרד החינוך והתרבות.

מדי שנה נערכת לזכרו של אשל אליפות שחמט לנוער.

יהי זכרו ברוך

אביטל פלפל מוסיף:

אשל היה אחד מאותם פעילי שחמט אשר אינם שחקנים חזקים במיוחד, אבל אוהבים מאד את המשחק. דוגמא מפורסמת בארה"ב הינה המארגן הידוע  קנת הרקנס (Kenneth Harkness). בארץ, אדם נוסף אשר תרם רבות לשחמט מבחינה ארגונית הינו עיתונאי השחמט צבי בר שירה. יש בשחמט יותר מאשר רק מד כושר וחוזק של המשחק שלך. אחת הסיבות שאנו אוהבים שחמט הוא שההנאה מהמשחק והאהבה שלו כנראה לא קשורה לכד כמה האדם שחקן טוב!