גביע המדינה בשחמט לשנת 2018

ביום שישי ה-22.6.2018 התקיים גביע המדינה בשחמט לשנת 2018. האירוע נערך במתחם התחנה בירושלים ואירח את מיטב שחקני ישראל ובראשם ר"א בוריס גלפנד.


גביע המדינה מתקיים אחת לשנה, כאשר כל הקבוצות מהליגה הלאומית והארצית רשאיות להשתתף. סה"כ נרשמו 37 קבוצות, כאשר הרכבם בנוי מחישה שחקנים עם אופציה למחליפים נוספים. התחרות התקיימה ב-5 סיבובים בקצב שח-מהיר של 20 דקות ותוספת חמש שניות למסע.

השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, ח"כ זאב אלקין כיבד את האירוע בנוכחותו וחילק את הגביעים לשלושת הראשונות בליגה הלאומית לשנת 2018: מועדון אשדוד עילית, מועדון השחמט באר שבא א' ע"ש אליהו לבנט ומועדון השחמט הפועל פתח תקווה א' בהתאמה. לאחר שהזניק את השחקנים בסיבוב הראשון, השר לא עזב את המקום לפני שהתמודד במשחק ידידות מול סגן אלוף העולם לשנת 2012 ברחבת מתחם התחנה.


לאחר משחק הידידות, ר"א גלפנד חזר לאולם המשחקים, על מנת לעזור לקבוצתו "פלדקליין" ראשל"צ לזכות בגביע המדינה, בפעם השניה ברציפות, עם תוצאה מרשימה של 20 נקודות וחמישה נצחונות קבוצתיים. פרס של 8,000 ₪ הוענק לקבוצה. ראשון הגיעה בהרכב חזק במיוחד הכולל את ר"א בוריס גלפנד, ר"א בוריס אלתרמן, ר"א טל בראון, ר"א אורי קובו, ר"א דני ראזניקוב ואב"ל אלכסנדר כספי. ראוי לציין את תוצאתם של שני חברי הקבוצה, בראון וראזניקוב, אשר סיימו עם תוצאה מושלמת, 5 מ-5.

מצ"ב משחקו של טל בראון, (אשר שנה שניה ברציפות השיג 5 מ-5) מהסיבוב ה-3 מול ר"א ויטלי גולוד:


מצטיין נוסף אשר סיים עם 5 מ-5 הוא אמן FIDE איתמר אהרונוביץ' ממועדון קריית אונו.

במקום השני סיימה הפועל כפר סבא עם 17.5 נק'. הרכבה הצעיר כלל את אלוף ישראל המכהן ר"א תמיר נבאתי, ר"א אביטל בורוחובסקי והאמנים הבינלאומים אסף גבעון, אלון מינדלין וגבי ליבשיץ. פרס של 5,500 ₪ הוענק לקבוצה.


במקום השלישי סיימה אליצור "דב" פתח-תקווה עם 17 נק'. הרכבה כלל את האב"ל פנחס קנטרג'י, ר"א אביגדור ביחובסקי, אב"ל קונסטנטין מסרופוב, אמן FIDE אוריאל ארלינסקי ואב"ל מישל נדובורה. פרס של 3,000 ₪ הוענק לקבוצה.
כמו כן הוענקו שני פרסים לקבוצות המצטיינות מהליגות הארציות. הראשונה מביניהם, עם פרס בסך 1,500 ₪, היתה מועדון השחמט באר שבא י"א, הזוכה בארצית דרום, אשר סיימה במקום רביעי משותף עם חברתה מהלאומית (16.5 נק'). השניה היתה הנציגה אשדוד ג', הסגנית של באר שבע י"א מארצית דרום, עם 14.5 נק' ופרס בסך 1,000 ₪.

מצ"ב קישור עם תוצאות סופיות:

http://chess.org.il/Tournaments/TeamTournamentPage.aspx?Id=30656

כמו כן, במקביל לתחרות עצמה, התקיים הפנינג שחמט במתחם התחנה אשר כלל הקרנת משחקי הגביע בשידור חי, צוות בידור, פינת יצירה והאירוע המרכזי של ההפנינג: משחק סימולטאני מול שיאן גינס, ר"א אליק גרשון, אשר התמודד מול 20 שחקנים. גרשון סיים עם 19 נצחונות והפסד בודד לאריאל חג'ג' מקרית חיים. ברכות לאריאל!


איגוד השחמט מברך את המשתתפים בגביע המדינה ומאחל קיץ נעים עם ריבוי תחרויות שחמט!